Andrea del Sarto

baptism-of-the-people(1486 — 1530) Leonardo da Vinci’ye benzeyen şekilleri ve Rafaello’nun kompozisyon dengesiyle belirlenen tabloların yaratıcısı Floransalı ressam. Scalzi ve Annunziata kiliselerindeki freskleri (Floransa), en önemii eserleri sayılır. Eserinin güzelliğinde renk tekniğindeki gelişmenin rolü büyük olmuştur. Bu yönden diğer Floransalı ressamlardan ayrılmıştır.
Andrea del Sarto, tam olarak Andrea d’Agnolo di Francesco di Luca di Paolo del Migliore, (16 Temmuz 1486 Gualfonda, Floransa doğumlu – ölümü 29 Eylül 1530, Floransa) İtalyan Rönesansı ressamıydı.
Del Sarto, Terzi Angelo di Francesco’nun oğludur. Bu yüzden de adına ek olan Sarto (terzi) lakabını almıştır. Bir kuyumcuda eğitimine başladığında resim üzerine becerisi bir ressamın dikkatini çeker ve ona ders vermeye başlar, daha sonra da kendisini İtalyan Rönesans’ı ressamlarından Piero di Cosimo’nun yanına yerleştirir.
Del Sarto daha sonra İtalyan ressam Franciabigio ile bir süre çalışır, fakat Leonardo, Michelangelo ve Fra Barolommeo’yu örnek alıp, onların tarzlarının orijinalliğinden uzak kalmayarak, renkleri daha güçlü vurgulayıp kendine uyarlayarak çalışmayı tercih etmiştir.
1509 – 1514 yılları arasında kardinal ve vaiz Philip Benizzi’nin hayatını, Floransa’da ki Sant Annunziata Servit Kilisesinin dış avlusuna kralların ibadetini ve kilisenin manastırına Meryem ananın doğum esnasının fresklerini yapmıştır.
Dello Scalzo Manastırının keşiş topluğu için 1511 yıllında Mesih’in vaftiz freskini gri tonlarında yapmıştır. 1515 yılından 1526 yılına kadar Yahya Peygamberin dönemini ele almıştır.
Tüm bu eserler taze doğallıkla, farklı karakteristik gayretiyle, ustaca düzen ve gruplandırmayla, birbiriyle uyumlu renklendirme ve zarif sunumla birleşmiş olan ustaca çizim ile oluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: