Bernardo Daddi

madonna-and-childBernardo Daddi (1290-1348), erken Rönesans dönemi İtalyan ressamı. Giotto’nun öğrencisi olmuş, Sienalı sanatçı Pietro Lorenzetti’nin etkisinde kalmıştır. Giotto’nun yapıtlarındaki heykelsi niteliklerle Siena sanatının bazı özelliklerini birleştirmeye çalışmış, bu yaklaşım Giotto’dan sonra egemen üslup haline gelmiştir.

Daddi, 1328-48 arasında büyük boyutlu altar panolarında işlediği Madonna resimlerinden küçük boyutlu özel ibadet panolarına kadar çok farklı nitelikte yapıtlar üretmiştir. Kullandığı teknikle figürlerine yalnızca Giotto’nun bir öğrencisinden beklenebilecek bir hafiflik kazandırdığı gibi, vücut kıvrımlarını vurgulayarak bunlara incelik de katmıştır. Goblenle kaplı tahtların önündeki başları yana dönük figürler keskin ve canlı bir biçimde işlenmiştir. Başı çocuk İsa’ya doğru hafifçe eğik olarak betimlediği Madonnaları ise oldukça rahat bir atmosfer içinde ve yüzünde bir tebessümle verilmiştir.

Daddi’nin Ognissanti Kilisesi için 1328’de tamamladığı triptik (üç kanatlı pano) (bugün Uffizi Galerisi, Floransa) en başarılı yapıtlarının tipik örneğidir. Ayrıca, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki galerilerde sergilenen çok sayıda küçük boyutlu resmi de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: