Elizabeth Jane Gardner

a-young-girl-holding-a-basket-of-grapesElizabeth Jane Gardner (1837 – 1922), Exeter’de doğmuş olan Amerikalı bir akademik personel ve salon ressamıydı.  Aslen Amerika’lıdır ama uzun yıllar, ölene kadar Paris’te yaşamıştır. (1823-1881) mecazi ressam Hugues’in altında Paris’te çalıştı, (1836-1911) iyi bilinen salon ressamı Jules Joseph Lefebvre, ve William Adolphe Bouguereau’nun altında çalıştı (1825-1905). Bouguereau’nun karısı öldükten sonra Gardner, onun sevgilisi oldu, Bouguereau’nun annesinin ölümünden sonra, 1896’da onla evlendi. Gardner onun konuları, düzenlemelerini benimsedi.

Bouguereau’yla Elizabeth Gardner’in ilişkisi, Parisli sanatsal toplumun içinde büyük bir tartışma  konusuydu. 1872 de ilk ödül alan bayan sanatçı oldu.

Kişisel Özellikler;

Gardner, çok bağımsız bir kadındı. Heykeltraş Rosa Bonheur gibi, polis elbiseleri giymek için izin alabilmek amacıyla, Gobelin yaşam işleri sınıflarına katılmak istemiştir. Akılı bir işkadını ve mükemmel bir dilbilimciydi, ana dili gibi İngilizcesi ve İtalyanca, Almanca, Fransızca’sı ile konukları ve potansiyel müşterilerini cezbeder, misafirlerini rahat hissettirirdi. Kariyerine yardım edecek şekilde sosyal ilişkilerini sürdürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: