Franz Dvorák (František Dvořák)

DvorakReaderFranz Dvorak ya da Franz Bruner (14 Kasım 1862, Prelouc – 7 Haziran 1927, Prag ). Soyismi Bruner olarakta bilinen Franz Dvorak Çek resim sanatçısıdır.

Václav Bruner adında bir terzinin oğlu olan Bruner, muhtemelen milliyetçilik nedenleriyle “Dvořák” olarak adını değiştirdi. Küçük yaşlardan itibaren sanata ilgisi ve becerisi vardı. 14 yaşında Kutha Hora’da pedagojik eğitime gönderildi. 17 yaşında sanatsal bir kariyer arzusu edindi ve Prag’da güzel sanatlar akademisinde František Cermak ile çalıştı, (1822-1884). Burada çalışmaları oldukça yavaş ilerlediğinden Viyana güzel sanatlar akademisinde  Hıristiyan Griepenkerl ve Carl Wurzinger ile çalıştı.

1883 yılında Münih güzel sanatlar akademisinde   Otto Seitz ve Wilhelm von Lindenschmit Younger ‘ın öğrencisi oldu. Münih’te bir stüdyoda çalışmaya başlamış, portre resimleri çalışmıştır. Popüleritesi gittikçe artmaya başladı Berlin ve Viyada’da resimleri sergilenmeye başladı. 1888 yıllarında İtalya ve Fransa’ya gitmiştir. Buralarda Amerika’lılarla tanışmıştır, daha sonra resmi bir davet alarak Amerika’daki dünyaca ünlü “Walker Art Galery ” ‘deki sergiye katıldı. 1905 yılından ölümüne kadar Prag’da bir nehir kıyısında ev alarak, burada yaşamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: