Giovanni Bellini

agony-in-the-garden-detailGiovanni Bellini Biyografi – 1430 – 1516 İtalyan olan sanatçı, taş gibi katı biçimleri kıvrak desenini yumuşatarak zengin renklerle boyayarak büyük etki yaratmıştır. Resimlerinde yer alan her figür ve obje adeta canlı gibidir. Rönesans sanatında büyük bir öneme sahiptir.

1430 doğumlu Giovanni Bellini sanatçı bir aileden gelmektedir. Babası Jacopo Bellini de bir ressamdır. İtalya’nın kuzeyinde, Padua şehrinde babası Jacopo ve ağabeyi Gentile ile birlikte çalışan Giovanni 1454 yılında eniştesi olan ressam Mantegna’dan oldukça etkilenmiştir.

Giovanni Bellini’nin eserlerinden bazıları: Agony in the Garden (National Gall, Londra), The Cruxifixion (Venedik) ve bazı Meryem Ana heykelleri (Philadelphia ve Metropolitan Müzeleri). Giovanni etrafındaki diğer ressamların aksine farklı bir stil belirlemiştir. Renkli, atmosferik manzara betimlemeleri ile Venedikli ressamlar üzerinde oldukça büyük bir etkisi olmuştur. Sanatçıının diğer eserleri ise; Doge Loredano (National Gall., London), St. Francis in the Desert (Frick Coll., New York City) ve St. Jerome (National Gall. of Art, Washington, D.C.), the Restello serisi (Academy, Venice). The Myth of Orpheus ve The Feast of the Gods (National Gall. of Art, Washington, D.C.) gibi tablolar da mitolojik sahneler içerir. 1507’de ağabeyi Gentile Bellini öldüğünde yarım kalan “Preaching of St. Mark”-“San Marco’nun İskenderiye’de Dua Edişi” adlı tabloyu Giovanni Bellini bitirir. Son çizimlerinden biri olan ve Isabella d’Este (Leonardo da Vinci’nin yakın arkadaşı) için yapılan The zestful Feast adlı tabloyu da 1514’te yapmıştır. Giovanni ardında yüzlerce eser bırakmış fakat bunlardan sadece 300’ü günümüze ulaşmayı başarmıştır. Giovanni Bellini 1516’ta ölür.

no images were found

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: