İspark

İSPARK, 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki ile kurulan kısa ismi İSPARK olan otopark işletmesidir. 2005 yılından önce İstanbul’da otopark hizmetleri tamamen özel iştirakler ile kurulan işletmelerden oluşmaktaydı. Bunların bir kısmı gayrı resmi, bir kısmı resmi olarak hizmet vermekteydiler. Özellikle kalabalık ve park sorunu olan bölgelerde park mafyası bile oluşmuştu. Park yasağı olmayan herhangi bir yeri bir kaç kişi deli dumrul (Değnekçiler) misali işletmekteydi.

İSPARK ve buna benzer belediyelerin otopark hizmetlerinin asıl amacının bir tanesi düzensiz trafiği etkileyen park sorunlarını ortadan kaldırmaktı. ikinci amacı ise haksız yere rant elde eden kişileri engellemekti. Üçüncü amacı daha güzel güvenli bir park hizmeti sunabilmekti.

Belediye kuruluşlarının birinci önceliği halka daha iyi ve ucuz hizmet sunabilmektir. Tüm dünyada ve Türkiye’de de bu şekilde hizmet veren belediye iştirakleri bulunmaktadır.

İSPARK bana göre en önemli öncelik olan hizmet önceliğini unutmuş ve tamamen rant elde eden bir kuruluşa dönmüştür. İstanbul’da en ucuz park ücreti 5 TL den başlamaktadır.

İsparkın mevcut sitesinde günlük verilere baktığımızda inanılmaz rakamlar yer almaktadır. Yazıyı kaleme alırken baktığım zaman bu günlük araç park sayısı 156 000 adet di. Mali yönden düşünecek olursak rakam 156 000 X 5 TL = 780 000 TL yapmaktadır. Ortalama aylık gelir 23 400 000 TL gibi akıl almaz bir rakam oluyor. İspark ın yaklaşık çalışan sayısı 2000 kişi ve aylık yaklaşık ücretleri = 4000000 TL yapar. 2000000 TL de harici giderler desek; İSPARK aylık net karı : 17 milyon – 18 milyon TL civarları oluyor.

Birinci önceliği halka hizmet vermek olan bir kuruluş için akıl almaz ücretler. Halk belediyelerin kendilerine hizmeti için zaten çeşitli kalemlerde vergiler vs. vermektedir. Belediyelerin birinci işi halka hizmet iken, hizmet edeceği her kalem için de ayrı bir ücreti legal yollardan almak haksızlıktır.

Başka bir bakış açısı: Ortalama 30 araç alan ufak bir İSPARK park alanında günde giriş çıkışlar dahil minimum ve en kötü ihtimalle 100 araç park eder. 100 * 5 = 500 TL günlük rakam eder. Aylık 15 bin TL. Bu rakam mevcut çalıştığım işyerimin aylık net kazancı kadar. İşyerim de 5 kişiye maaş ödüyoruz ve bir çok kalem vergi ödüyoruz. yani hammadde vs. giderlerimizde çıkınca kafa kafaya gelen ne kar ne zarar durumundayız. Tabiki biz aldığımız ürünlerle hammaddeler ile de başka fabrikalara ve devlete girdi sağlıyoruz. Gerçek ekonomi de bu şekilde dönmektedir.

Diğer taraftan 40 metrelik üstelik kullanımı halkın olan boş bir yerden belediyenin kazancı net kar olarak 11 bin tl leri bulabiliyor. Emek yok, üretim yok, masraf yok, vergi vs. yok, hiç bir şey yok.

Başka bir bakış açısı: İstanbul içi özellikle merkezi alanlarda satış vs. işleri yapan arkadaşlar günde en az 5-10 yere uğrarlar. Yarısı ücretli İspark desek 5 park yapar ve buda günlük 25 tl yapar. Yani satış yapan gezici bir aracın şirkete sadece park ücreti maliyeti 750 tl yapıyor ki, buda ispark çalışanının maaşının yarısından daha fazla.

Türkiye’de bu işi güzelce yapan hizmet amaçlı yapan belediyelerde mevcut. saat ücreti 1 TL ve çok makul. belediyeninde bu işte yine karı var. Ortada bir haksızlık olan deli dumrul olayı da yok.

Her şeye rağmen arabanızı İSPARK ‘a parkettiniz diyelim. Olmaz ya oldu diyelim aracınızın başına bir iş geldi. Sık sıkda karşılaşılan durumlar ( açınız bakınız sikayetvar.com) mağduriyetinizin peşine düşebilirsiniz tabiki ama sonuç alınabilirmi ? pek sanmıyorum doğrusu.

Eskiden değnekçilere 1 tl verdiniz mi o aracı kendi aracı gibi korurdu. Şimdi muhatap bile bulamazsınız, tam o anlarda kameralar çalışmaz vs.. bir şeyler bir şeyler olur. Hepside aynı zamana denk gelir.

Diyelim ki İSPARK kazansın ama beraberinde ek hizmette getirsin. İSPARK 2005 ten bu yana neler yaptı dersek. Benim gördüğüm kadarıyla bir tane İspark tabelası yola dikildi ve başına da bir kişi konuldu. Ne bir özel park yeri yapayım derdi var, ne yatırım yapayım. Herhangi bir kaygı yok, çünkü bütün yollar İSPARK’ın.

2005 öncesi park etmenin yasak olduğu bir çok bölge İSPARK sayesinde parka açıldı. Trafik düzeltmek şöyle dursun dahada çıkılmaz bir hal aldı.

Bir çok işyeri kendi dükkan önü için park ödemek zorunda kaldı, bir çok ev sahibi kira öder gibi İSPARK’a aylık park ücreti ödemek zorunda kaldı.

Zaten halkın olması gereken yerlerin, ben yaptım oldu mantığıyla sadece ve sadece rant düşünülerek gasp edilmesine her bireyin kendi çapında karşı çıkması gerekmektedir.

İşin diğer bir tarafı da  karşımızda şikayet edebilecek herhangi bir mercinin olmaması. Kimi kime şikayet edeceksiniz, devleti devlete mi şikayet edeceksiniz. Hiç girmeyin bu işe, o köprüden de geçmeyin boşverin dönün köyünüze.

Oğuzhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: