Jacques Emile Blanche

lucie-dans-latelierJacques-Émile Blanche (1 Şubat 1861 – 30 Eylül 1942), Paris doğumlu Fransız ressam.

Hayatı

Blanche, Parisli önemli bir patologun oğluydu ve o günlerde hala on sekizinci yüzyılın ihtişamını ve kibarlığını barındıran, bir zamanlar Princesse de Lamballe’ye ait olan Passy’de bulunan evlerinde büyüdü. Bu ev onun zevklerine ve sonraki günlerdeki çalışmalarına da esin kaynağı oldu. Henri Gervex de resim dersleri alsa da daha çok kendi kendini eğiten bir ressam olduğu söylenebilir. Bir portre ressamı olarak büyük ün kazandı. Önemli çalışmaları arasında babasının, Marcel Proust’un, şair Pierre Louÿs’ün, Thaulow ailesinin, çocukları Aubrey Beardsley ve Yvette Guilbert’in portreleri gelir.
Edouard Manet ve Edgar Degas ile yakın arkadaşlık kuran Blanche, 1880’lerde Londra’ya gitti. Bu şehirde James McNeill Whistler ve Walter Sickert ile vakit geçirdi. 1890’lardan itibarı bir portre ressamı olarak ünü tüm Avrupa’ya yayılmıştı. Blanche’ın tabloları Paris Salonu’nda da sergilendi. Sürrealist ve dadacılarla da arkadaş olan ressamın bu gruplardaki arkadaşları arasında Jacques Rigaut, René Crevel ve Jean Cocteau gelir.
Jacques-Émile Blanche, Portraits of a life-time: the late Victorian era: the Edwardian pageant: 1870-1914 isimli kitabın da yazarıdır.

Jacques Emile Blanche” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: