Richard Ansdell

the-lucky-dogs( 1815 Liverpool – 1885 Farnborough ) İngiliz ressam.  135’de, daha sonraki yıllarda yöneticiliğini yapacağı Liverpool Academy Schools’ta resim eğitimi almaya başladı. “ Waterloo Coursing Meeting ” adlı tablosuyla sanat çevrelerinde tanınmaya başladı. 1843’te halk sergisi açtı ve diğer çalışmalarıyla da hafızalara kazındı. 149 çalışmasından biri olan “ Shooting Party in the Highlands “ Royal Academy’de sergilendi. Çoğunlukla avlanan ya da spor yapan erkek figürlerini; at ve köpek figürlerleriyle birlikte resmetti. Çoban ve vahşi hayvan tasvirleri de ele aldığı konular arasındaydı.
1884’te İskoçya’ya seyahat etti. İskoçya kırlarından çok etkilendi. 1856’da ressam John Phillip’le birlikte İspanya’ya gitti. Ayrıca William Powell Frith ve Thomas Creswick ile manzara resmi ile ilgili olarak ortak bir tarz geliştirdi. Ansdell’in resimlerinde figürler genellikle tuvalin ön tarafında yoğunlaşarak resme derinlik kazandırıyor; bu durum aynı zamanda resmin fonuna dekor havası katıyordu.
1885’de ölen Ansdell’in stüdyosu, 1886’da Londra, Christie’de satıldı.
Yapıtları halen National Museums Liverpool, Philadelphia Museum of Art, Tate Gallery ve Royal Academy of Arts’ta sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: