söve formülü ve dikkat edilecek hususlar

söve formülü ve dikkat edilecek hususlar
söve formülü ve dikkat edilecek hususlar

söve formülü ve dikkat edilecek hususlar: Söve harcı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken durumların en başında (binder , bağlayıcı) halk tabiri ile tutkalı yeteri miktarda kullanmak gerekmektedir.

(Bağlayıcı , binder) in görevi formül içinde bulunan tüm dolgu ve diğer maddeler üzerinde toplayıcı görev yaparak hepsini birbirine bağlar, bunun yanı sıra yapışma ve su direncini sağlar.

Öncelikle bu hususa dikkat etmemiz gerekecek ve uygulanması istenen formülün iyi olması isteniyorsa (Bağlayıcı , binder) miktarının yeteri miktarda ilave edilmesi gerekmektedir.

Tabi şu unutulmamalıdır, formül bir bütündür, içine girilecek her bir maddenin büyük önem taşıdığını unutmayalım, o yüzden kullanılan madde ve önemlerini açıklayacağım,

SELULOZ : Karbon, hidrojen ve oksijenin belirli belirli miktarlarda birleşmesinden meydana gelen organik bir maddedir. Tabiatta saf olarak ta bulunmakla beraber, ucuz ve bol bulunmaktadır. Selüloz saman , pamuk sapı, prinç sapı gibi çeşitli bitkilerden de elde edilmektedir.

Selüloz yapısından dolayı suyu çok sevmektedir. Söve harcı yapılırken su direncinin iyi olması istendiğinden , selüloz miktarının minimum miktarlarda kullanılarak formülün ayarlanması gerekmektedir.

Selüloz ürüne tokluk, viskozite, depolama ve uygulama kolaylığı kazandırmaktadır.

BİOSİT(ZEHİR) : Biosit adından da anlaşıldığı gibi zehir olup, ürün içinde alg, bakteri gibi olumsuz durumları engellemek için kullanılmaktadır. Son zamanlarda biosit in belirli ürünlerde aynı zamanda bir miktar köpük kesici görevi üstlendiği de söylenmektedir.

pH AJANLARI : pH ajanlarının görevi asidik olan bir ürünü bazik duruma getirmekdir. Bilindiği gibi pH  7 nin altı asidik, ph 7 nötr ve pH 7 nin üstü bazik olarak kabul edilir. Bu tarz ürünlerin performanslarını en iyi gösterdiği ortam bazik ortamdır. pH ajanları aynı zamanda Selülozun şişirilmesinde yani şişerek su içinde homojen karışımına da katkıda bulunmaktadır. pH ajanlarına örnek (amonyak , kostik, bazı amin grupları,) başlıca larıdır.

ISLATICI,DİPERSİYON AJANLARI : Islatıcı ve dispersiyon  ajanlarının türleri olup bilinen başlıca amonyum ve  sodyum tuzu yoğun olarak kullanılmaktadır. Görevleri özellikle pigment ıslatma , dolgu kabulünü sağlamak ve stabilite (depolama) de büyük görevler üstlenmektedir.

YARDIMCI MADDELER :

MFFT AJANI : Ürünlerde birleştirme ajanı olarak kullanılır. Dispersiyon boyaların Minimum film oluşturma sıcaklığını ayarlamaktadır. Buda yüzeyi çatlayan bir maddenin daha düşük sıcaklıklarda çatlamanın önüne geçebilmek ve düzgün film almak adına kullanılır. Bilinen başlıca ajanlar (texanol,igzapol,kimsanol) dur.

MONOETİLEN GLİKOL(MEG) : Çözücü ve donma engelleyici olarak kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında tercih edilmektedir.

DOLGU MADDELERİ : Ürüne doygunluk (yoğunluk), görüntü veren katı maddelerdir. Sövede kullanılan başlıca dolgu maddeleri (silis kum, dolamit, kalsit) olup tercihen farklı mikronlarda kullanılmaktadır.

KÖPÜK KESİCİ : Söve kullanımında köpük kesiciler pek tercih edilmezse de, karışım yada üründen gelenler köpük nedeni ile köpük kesicilere ihtiyaç duyulmaktadır. Söve gibi ürünlerde tercihen  poliüretan köpük kesiciler kullanılmaktadır.

Yazıma istinaden  geliştirilmeye açık  iyi bir SÖVE formülü paylaşıyorum.

SÖVE FORMÜLÜ

SU                                              : 47

SELÜLOZ                                 : 1,3 (100,000 lik)

pH AJANI                                : 0,6 (Amonyak)

ZEHİR                                      : 2

DİSPERSİYON AJANI          : 2,5

İPPOL  SPW 5001 (Sert)     : 160 (Söve için geliştirilmiş sert bağlayıcı- tutkal )Stiren akrilik

İPPOL SPW 7001  (Esnek)  : 15 (Söve için geliştirilmiş esnek bağlayıcı- tutkal )Stiren akrilik

MFFT AJANI                           : 6,2

SİLİS KUM                               : 762,9

KÖPÜK KESİCİ                       : 2,5

TOPLAM                                 : 1000

K.G

29.03.2016

 

Read the latest car news and check out newest photos, articles, and more from the Car and Driver Blog.

  1. Aykut diyor ki:

    Selamlar Söve imalat ustasiyim Türkiye demir bir çok ilde sıfırdan fabrika kurulumunda destekte bulundum Kazakistan atyrau da 1firma kurdum kendime.ait Söve imalat harcı formulum var her türlü destek verilir 0553 656 39 78 Aykut usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: