Söve Hakkında Bilgi ve Söve uygulaması

Söve Hakkında Bilgi ve Söve uygulaması
Söve Hakkında Bilgi ve Söve uygulaması

Söve hakkında bilgi ve söve uygulaması nasıl yapılır ?

Söve harcı EPS ve XPS strafor gibi malzemeler üzerine uygulanan bir tür kaplama biçimidir. Üreticilerin düşüncesi ve taleplere göre istenilen modellerde sınırsız sunulabilen dekoratif ve yalıtım sağlayan bir malzemedir. Söve harcının EPS ve XPS ye uygulanması sonucu bitmiş ürüne SÖVE denmektedir.

Söve dış cephe montalamalarına göre biraz daha pahalı olsa da ,özellikle kapı,pencere, bina köşe ve kesmelerinde çok iyi bir görünüme sahiptir.

Söve nin  son yıllarda  kullanımının yüksek oralarda tüketimi olduğu gözlense de, yanlış tercihler sebebi ile bir çok kullanıcı sorun yaşamaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri Üreticilerin rekabet doğrultusunda ,ucuzlatmak adına kaliteden ödün vermeleridir. Örneğin  Söve harcının en önemli malzemelerinden biri olan (polimer,binder,bağlayıcı) % de miktarlarının çok düşük oranlarda kullanılması başlıca sebeplerin başında gelirken, uygun formül sağlanamamaktadır .İkinci sebebin başında ise doğan bu rekabet sonucunda üretici firmaların biran önce üretimi yapıp kullanıcıya ulaştırma çabasından kaynaklanmaktadır. Tüketiciye göndermek adına ürünlerin kürlenme (kuruma) süreleri gerçekleşmeden sevk edilmesi ve nemli ürünlerin üstüne uygulanan boya veya beklenmeyen dış etkenler sebebiyle ürünlerde dökülme, deformasyon gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

Bundan yaklaşık 6-7 yıl öncesine kadar sayılabilir birkaç firma varken , bugün sayıları 150 nin üstünde küçüklü büyüklü söve üreticilerin olduğu bilinmektedir. Bu hızlı rekabet  hesaplanmayan zararlar getirmektedir. O yüzden tüketici ve en başta üretici firmalar olarak yanlışlardan zarar görmemek adına bilinçlenmekte faydanın olacağı aşikardır. Yaşanacak olumsuz bir durum , ödenmesi zor bedelleri doğurabilir.

Söve almak istiyoruz, peki bu durumda nelere dikkat etmemiz gerekmektedir.

  1. Söve harcının EPS ve XPS nin uyumunun iyi olması el ile söve harcı EPS ve XPS den kaldırılmaya çalışıldığında söve harcının kalkmaması, zorlandığı takdirde EPS ve XPS den bir parça koparıp yapısının bozulması gerekmektedir. Kısacası iyi bir yapışma gözlenmelidir.
  2. Sövenin çok sert olmaması gerekmektedir. Bu durum hava şartlarına , mevsim değişikliklerine bağlı olarak zamanla pul pul dökülmelere sebebiyet verebilir.
  3. Sövenin aşırı derece esnek olmaması gerekmektedir. Bu durum  yine dış şartlara bağlı olarak esnemeden kaynaklanacak sebep ile deforme ve üzerine uygulanmış olan boyada çatlamalara sebebiyet verebilir.
  4. Sövenin su dayanımının çok iyi olması gerekmektedir. Bu durum yağan yağmur suyu veya bir şekilde suya maruz kalma durumunda ,söve tamamen suyu içine alıp hapsedeceği gibi hızlı deforme ve dökülmelere sebebiyet verecektir.
  5. Sövenin ince ve kalın uygulanması. Kalın uygulamalar hava almayacağı gibi kusurların kapatılması için yapılmış bir uygulama biçimidir. O yüzden ince uygulama tercih edilmelidir, sebebi hava almasını sağlamak ve söve plakasının hafif olmasıdır.

Bu durumda  tercih yapılırken uygun sertlikte, suya dayanıklı,  ince uygulamalı tercihler yapılmalıdır.

28.03.2016

K.G

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: