Thomas Eakins

Eakins,_Thomas_(1844_-_1916)_PortraitPhoto_Young
Thomas Eakins

Thomas Eakins 19. yüzyıl ABD’li gerçekçiliğinin resimdeki en önemli temsilcilerindendir. Eserlerine çoğunlukla yakın arkadaşlarını ve spor yapan insanları konu etmiştir. En önemli eseri 1875 yılında tamamladığı ve bir ameliyatı konu edinen The Gross Clinic olarak görülmektedir.

Hayatı

Eakins 25 Temmuz 1844 yılında Philadelphia’da ikinci kuşak İrlandalı bir aileden dünyaya gelmiştir. Babası Benjamin Eakins kaligraf olarak çalışmış ve oğlunun resme olan ilgisini desteklemiştir. Thomas Eakins Zane Street ilk okuluna gitmiş daha sonra da o dönemin prestijli liselerinden olan Central Philadelphia’dan 1861 yılında mezun olmuştur.  Güzel sanatlar eğitimini Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nden almış aynı dönemde ayrıca Jefferson Medical College’de anatomi dersleri almıştır.  1861-1865 yılları arasında meydana gelen Amerikan iç savaşına 25$ ödeyerek katılmamıştır.

1866-1870 yılları arasında Avrupa turuna çıkmış Fransa ve İspanya’da Jean-Léon Gérôme, Augustin-Alexandre Dumont ve Léon Bonnat gibi sanatçılarla çalışma imkanı bulmuştur.  İspanya’da bulunduğu dönemde A Street Scene in Seville ve Carmelita Requeña adlı resimleri yapmıştır. 1870 yılında Pennsylvania’ya dönmüş ve 1876 yılında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde (Pennsylvania Academy of the Fine Arts) eğitim vermeye başlamıştır. Pennsylvania’ya döndüğü bu dönemde 1871 yılında Max Schmitt in a Single Scull adlı çalışmasını ve 1875 yılında da kendisinin en tanınmış eseri olan The Gross Clinic adlı çalışmasını tamamlamıştır.

1874 yılında Kathrin Crowell ile nişanlanmış fakat Crowell 1879 yılında 30 yaşında menenjit hastalığından ölmüştür. 1884 yılında Susan Macdowell ile Philedelphia’da evlenmiştir. Aynı dönemde akademide verdiği dersler tartışmalara yol açmış özellikle derslerinde çıplak modeller kullanması ve kadavra parçalayıp inceletmesi okul yönetimi tarafından hoş karşılanmamıştır.  1886 yılında okul yönetiminin baskısı sonucu güzel sanatlar akademisindeki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştır. Bu süreç sonrasında 2 yıllığına North Dakota’ya taşınmıştır. 1884-1885 yıları arasında The Swimming Holeadlı eserini tamamlamış, sıkıntılı geçen bir süreç sonrasında tekrardan birçok önemli portre yapmıştır. 1889 yılında The Agnew Clinic, 1890-1892 yılları arasında The Concert Singer ve Miss Amelia C. Van Buren adlı eserlerini tamamlamıştır. 1900’lü yıllarda eserleri daha geniş bir tanınırlık içerisine girmiştir. Bu dönemde daha çok portreler üzerine çalışmış ve 1903 yılında Archbishop William Henry Elder  ve 1906 yılında Monsignor James P. Turner adlı tanınmış portreleri yapmıştır. 1902 yılında ulusal design akademisine kabul edilmiştir.

Yaşadığı dönemde yeterli önem verilmediği söylenilse de ölümünden itibaren özellikle cinsellikle ilgili çalışmaları Amerikan sanatında etkili olmuştur. Gerçekçiliği ve portreçalışmaları Thomas Pollock Anshutz ve Henry Tanner gibi sanatçıları etkilemiştir. Çalışmaları eleştirmenler tarafından geleneksel olduğu ve çoğunlukla ailesini ve arkadaşlarını konu ettiği için eleştirilmiştir. Aynı zamanda eserlere konu olan kişiler tarafından da eserlerinin melankolikliği hoşnutsuzlukla karşılanabilmiştir.

Thomas Eakins 25 Haziran 1916 yılında Philedelphia, Pennsylvania’da kalp yetmezliğinden dolayı ölmüştür. Resimlerini yaparken kullandığı boyalardan kaynaklı zehirlendiği de iddia edilmektedir. Vasiyeti üzerine ölüsü yakılmıştır.

Spor Yapan İnsanlar

Sporla ilgili çalışmalar yapan lk önemli ressamlardan biridir. Sporla ilgili çalışmalarına gençlik yıllarında başlamış bu alandaki resimlerinin büyük bir bölümünü 1871-1899 yılları arasında yapmıştır.

Portreler

Eakins döneminin ünlü Amerikan ressamlarından farklı olarak sıradan insanlardan oluşan portrelere ağırlık vermiştir.

Fotoğraf Çalışmaları

Ressam ve eğitmen olmasının yanında fotoğraf sanatıyla da uğraşmış olması bakımından döneminin diğer önemli ressamlarından ayrışmıştır. Fotoğraf sanatının tekniği üzerine çalışmış, öğrencilerinden de aynısını yapmalarını istemiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: