Turkcell Superonline Şikayet, Problem, Sorunlar

Turkcell Superonline internet hizmetlerini hem işyerinde kurumsal abonelik ile hemde ev için bireysel olarak kullanmaktayım. Hatlarımızla ilgili bir çok kez sorun yaşadık, kimisinde zorla düzelttirdik. Kimisinde sorunu bile anlamadılar (sorunun ne olduğunu tarif etmeme rağmen)

Hatlarımızda ki problemleri ve Turkcell Superonline ‘nın ne kadar uzak durulması gereken bir şirket olduğunu anlamanız açısından ayrıntılı olarak yazıyorum.

Kurumsal Hattımızda yaşadıklarımız:

Hız Problemi: Hattımız başlarda 8 mb limitsiz hattı ama 8 mb bile kullanamıyorduk. Toplamda bu hattan internet erişimi 2-3 kişiyi geçmiyor. işlerimizi gördüğümüz için uzun süre bu şekilde devam etti. Sonraları bu hızda yetersiz kaldı. Superonline’a hız değişikliği için talimat verilmesine rağmen 2 ay sonra farkettimki hız değişikliği yapılmamış. Müşteri hizmetlerini aradığımda hattımızın fiziksel durumunun yetersiz olduğundan dolayı 8 üstü verilmediği söyledi. Böyle bir şey mümkün değil, telekomun fiber altyapısı 2 metre sağımda duruyor. Modemimize 2 metrelik bir kablo ile bağlı. Bunu söylediğimde tekrar bakalım vs diyip hızı arttırdılar ama şu anki hız bile bana göre 16 mb değil. Modemde o hızı göstermesine rağmen bir şekilde yavaş internet.

Hız sorunun neden kaynaklanıyor ? Normalde hız sorunu yaşanmaması lazım fiziksel altyapınız iyi ise aynı hızda internete bağlanırsınız ve rahatça kullanırsınız. Superonline ne yapıyor peki; Turk telekomdan aldığı tek bir hattı aynı anda bir çok müşteriye dağıtıyor. Örneğin türk telekomdan bir hat aldı ve hat hızı 100 mb, bu hattı superonline 15 kişiye dağıtırsa bu 15 kişi aynı anda internete girerse otomatik olarak hız 5-6 mb civarında olacaktır. Normalde adsl ve diğer sistemlerde her hat için bir IP dağıtılması gerekiyor. Bunuda sistemin arkasına koyulan tek bir cihazla yapıyorlar. İnternet cafelerdeki sistem ne ise onu kullanıyorlar. Bunu şu şekilde anlarsınız, modemdeki IP’niz ile, internette yaptığınız IP soruşturması aynı değil ise siz ortak bir ağa bağlısınız demektir. Pazarlama yapılırken dikkat edin 16 mb ‘a gibi ifade yer alır. Yani 1 de verebilirim 2 de o bana kalmış diyor kısacası. Sözleşmede bu şekilde olduğundan resmi olarak suçlu değiller, müşteriye karşı herhangi bir sorumlulukları olmuyor. 

Bu şekilde büyük bir haksız kazanç elde etmektedirler. Bu aynı zamanda suçtur. 

Bunu ne zaman anladınız derseniz, şirkette Bir ERP sistemi kullanmam lazımdı ama bir türlü olmuyordu, ERP sistemine dışarıdan bağlanmam gerekiyordu. Kendi sistmimde her şeyi yaptıktan sonra Turkcell Superonline ‘ı aradım durumu anlattım, anlamadılar. 3-4 aramadan sonra işi bilen biri sorunu çözdü. Sorun her ay devam etti, her seferinde arayıp tekrar tekrar sorunu anlatıp çözmelerini bekledim. Sorunu sonradan anladım tabiki, sistem paylaşımlı bir sistemdi, Ortak bir ağa bağlanıp oradan internete geçiş yapıyordu.

Bireysel Hattımda Yaşadıklarım:

Türk telekom’dan kaynaklanan bir fatura problemi sonucunda Türk Telekom hattımı kapadım. Hemen internet alırım diye düşünürken evin bulunduğu yerde port yokmuş. bir kaç yere başvuru yapmama rağmen hizmet alamadım. SUperonline’ada başvur yaptım. yaklaşık 8 ay sonra superonline tarafından arandım. 8 ay internetsiz kalınca hemen evet dedik geldiler bağladılar. Bağlandıktan sonra internet hızımın çok düşük olduğunu farketttim. Öyle ki web sayfalarını bile zar zor açıyorsunuz. Bir video vs. dinleyeyim derseniz donmaktan bir şey izleyemiyorsunuz. Veya çok düşük kalitede açılabiliyor. Düzelir diye başlarda çok ilgilenmedim ama hız sürekli düşmeye devam etti. Önemli işlerim için evdeyken telefonun mobil verisini kullanıyordum. 

Bu arada konu ile ilgili bir çok defa müşteri hizmetlerini aradım güncelleme vs. yaptılar düzelecek dediler, düzelmedi. 3-4 üncü aramamdan sonra teknik servise konuyu taşıdılar. Telekom hat kontrolünü yapmış ve sorun yokmuş. Sorunun bina tesisatından kaynaklandığını söylediler. Garanti olsun diye dışarıdan telefoncu getirip hattı kontrol ettirdim ve hatta modemi bina girişine kadar uzatmayla çekip bina tesisatına girmeden direk gelen hattı modemde denedik. Sonuç değişmedi, hız problemi devam ediyor. Konu ile ilgili tekrar aramama rağmen sorun çözülmedi. Bir kaç defa Superonline hesabım üzerinden şikayet vs. talebi yaptım, hiç bir şekilde düzeltme de olmadı ilgileniilmedi de. Çareyi hattı kapatmakta gördüm. Bu seferde cayma bedeli talep edildi. Hesabım üzerinde durumu açıkladım sorunun onlardan kaynaklandığını ve evde internet kullanamadığımı anlattım ama nafile cayma bedeli talep ediliyor. 

Konuyu şikayetvar üzerinden de yazdım ama yine bir sonuç alınmadı. Şu anda da hiç bir şekilde müşteri hizmetlerinde canlı kanlı biri ile görüşemiyorum.

Bundan sonra şöyle bir yol izleyeceğim. İptal etmek için gerekli belgeleri vs. hazırlayıp elden teslim edeceğim. Sonrasında Tüketici mahkemesine gidip şikayet oluşturup, şu ana kadar ödediğim ücretlerde dahil talep edeceğim. Ayrıca BTK üzerinden de ayrı bir şikayet talebi oluşturacağım.

Sorun aslında onlarda değil binlerce şikayet giden bir kuruma karşı  eli kolu bağlı olan devlet yöneticileridir. Tahminimce BTK ya binlerce şikayet gitmiştir, bir çok kişi tüketici mahkemesine gitmiştir, bir çok kişi çeşitli yerlerde şikayet etmiştir ama Turkcell Superonline aynı şekilde hizmet vermeye (verememeye) devam etmektedirler.

Şirket hattımızıda bir şekilde kapattırıp başka bir servis sağlayıcıya geçeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: