Zaman Hırsızları (theif of time)

Theif-of-Time zaman hırsızıSiz bir zaman hırsızımı sınız ? Bunu kendinize sorun derim. Şu ana kadar hayatınızda kimlerin zamanını çaldınız, kimlerin hayatının bir parçasını kendiniz için kullandınız. Veya zamanınızı kimlere, nelere çaldırdınız. Veya zamanınız ne kadar ucuz ki her önünüze gelene ve her şeye zaman veriyorsunuz.

Çağımız hız zamanıdır, teknoloji hızlandı, insanlar hızlandı, işlerimizi daha verimli yapabiliyoruz. Eski zamanlarda günlerce uğraşarak yapılan işlemler, şu anda saatler içerisinde oluveriyor. Örneğin bir tarlayı bir aile 10 günde ekebiliyorsa, şu anda aynı tarla 3 saatte ekilebiliyor. Peki bu arta kalan güzel zamanlarımızda neler yapıyoruz, düşünelim ?

Bize zaman kazandıran teknolojiye yine zamanımızı veriyoruz, bilgisayarda bize hiç bir şey vermeyen şeyleri takip ediyoruz, telefonda aynı şekilde. İnsanları takip ediyoruz, ünlüleri takip ediyoruz, eşimizi dostumuzu takip ediyoruz. Televizyonlarda gereksiz dizileri izliyoruz, gereksiz tartışmaları izliyoruz, futbolu izliyoruz, kadın programlarını izliyoruz. Kısaca her şeye zamanımızı çaldırıyoruz ve çalınan zamanlarımızdan başkaları da para kazanıyor.

Yazmayı sevmiyoruz, öğrenmeyi sevmiyoruz, okumayı sevmiyoruz, yeni şeyleri görmeyi sevmiyoruz. Sevdiğimiz tek şey takip etmek  ve izlemek. Bunu ineklerde pek ala yapabiliyor. Bunu sapıklar da yapabiliyor, en azından sapıklar bir amaç uğruna yapıyor bunu. Biz hiç bir amaç uğruna yapmıyoruz.

Hayatınızdan ne kadar zamanı gereksiz kişilerin gereksiz sorularına çaldırdınız acaba. Örneğin ben çok çaldırmışım dır, hayır diyememek de benim bir problemim. Birisi bir istekte bulunursa illaki evet diyeceğim ve ne biliyorsam anlatacağım veya ne istiyorsa yapacağım. Zamanım bu kadar ucuz değil halbuki, aynı zamanım için patronum bana yüksek bir miktarda para ödüyor. Zamanımı aldığı için bana ödediği ücrettir bu. Bana göre bir işyerin de çalışmak sadece bir şeyler yapıyor olmak değildir. Senin zamanını o kişi için kullanma ücretindir.

Bende dahil olmak üzere zamanımızı çalacak kişilere hayır diyebilmek gerekir. Çaldırmayın zamanınızı, o çalınan zamanlar sizin hayatınızın büyük bir çoğunluğu kaplamakta ve sürekli bir yorgunluk, sürekli bir stres, sürekli zaman özlemine yol açmaktadır.

Anlayamayan insanlara anlatmaktan vazgeçin, o kişi hayatında hep çalmıştır. Öğrenmek için zaman harcaması gerekirken neden kendi zamanımı harcayayım düşüncesinde olsun ki. O kişi bunu kendisi de bilmez ama içgüdüsel olarak bir parazit olmak daha rahat gelmektedir.

Bazen uzun uğraşlar, zaman ve para sonucu elde ettiğimiz yetenek, bilgi ve deneyimlerimizi çaldırırız. Hiç bir karşılık almadan. Bu kadar ucuz olmamalı zamanlarımız.

Ve en büyük zaman hırsızları televizyon, telefon, bilgisayar. İnsanlar o kadar gereksiz, işe yaramaz ve tamamen algılarımızla oynayan şeyler izliyorlar ki bazen hayretle karşılıyorum. Anlam vermek mümkün değil, her kanalda bir aşk dizisi, her kanalda entrikalar vs. dolanıp duruyor. İnsanlar kendilerine empoze edilen şeylerin farkında bile değiller, farkında olsalardı zaten izlemez bırakırlardı.

Bilmiyorum Türkiye’mi sadece böyle, yoksa tüm Dünya mı böyle. Bir millete bu kadar gereksiz şeyleri DÜnya’da başka veren ülke varmı dır acaba. Eskiden brezilya dizileri vardı, 2. ve 3. dünya ülkelerinde olabilir, çünkü halkın cahil kalması hükümetler için bir avantajdır. Bilinçli bir halka bir şey empoze edemezsiniz, önce bilinçlenmelerini engelleyeceksiniz, gelişimleri durduracaksınız. Ondan sonrada istediğiniz şekilde yönlendireceksiniz. Bence mevcut yayınlarımızın bir çoğu mevcut hükümetler ile yandaş bir şekilde çalışmaktadır. Başka türlüsünün olması zor bir ihtimal bana göre.

Biz biz olalım, zamanımızı iyi değerlendirip, bilinçli, düşünmeyi bilen bir birey olalım. Bir kere başladık mı artık ne zaman çaldırırız nede empoze ediliriz. Düşünmek insanı insan yapan ilk özelliktir, bunu yitirince diğer canlılardna bir farkımız kalmaz. İnsan olalım ! insan olmanın hakkını verelim !

Oğuzhan Gedik

 

Here is a collection of places you can buy bitcoin online right now.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: